Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Yıldızsal Metamorfoz
20 March 2020, Seattle

Bir kelebek metamorfoz yaşayınca yaşamında birkaç değişim evresi geçirir: bir yumurtadan tırtıla, kozaya ve sonunda güzel bir yetişkin kelebeğe.

Astronomlar da metamorfozun güzelliği gözlemledi, ama hayal edilebilir en devasa çapta. Bu fotoğrafta eski bir yıldızın çevresini tam olarak ilk kez değiştirmeye başladığı an var.

Güneşimiz gibi yıldızlar yaşamlarının son evresinde büyüyerek Kırmızı Dev olurlar. Sonra, son bir nefes gibi dış gaz katmanlarını atarlar. Bu gaz uzaya uçar ve gezegensel nebula denilen göze çarpıcı gözellikte bulutları oluştururlar. Gezegensel nebulalar şekillerini yıldızları ve etrafından alırlar, mesela yıldızın yakınlarına başka gezegenler veya yıldızlar olup olmaması gibi.

Bu yıldız etraftaki toz ve gaza çarparak bu güzel manzarayı oluşturan yüksek hızda gaz püskürtüyor.

Kelebekler gibi gezegensel nebulalar da bir sürü güzel şekil ve renkte oluşurlar. Bazıları küresel, fakat diğerleri karmaşık şekil alırlar, kum saati ya da (uygun bir şekilde) kelebek gibi!

 

Görsel: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), Tafoya et al.

İlginç Gerçek

Gezegensel Nebulaların gezegenlerle hiç alakası yoktur - o zaman ad nereden geldi? "Nebula" eski Latince dilinde "bulut" demektir. Fakat bu nesneler ilk kez keşfedildiğinde astronomlar tarafından Uranüs ve Neptün'ün küçük teleskoplardaki görünümüne benzetildiler. Ve bazen de ilk koyulan isimler kalır!

Share:

More news
12 October 2020
1 October 2020
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020

Images

Metamorphosing Aged Star
Metamorphosing Aged Star

Printer-friendly

PDF File
1007.0 KB