Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Близка звезда с разклатено здраве
7 March 2014, Heidelberg

Oт удобството на всекидневния ни живот, често изглежда, че Космосоът е много, много далеч. Но ако се замислим, Земята е част от Космоса. Нашата планета се носи из космическото пространство заедно с всички останали планети, звезди и дори галактики. Тя също така е направена от съвсем същите основни материали като всичко останало в Космоса.

Астрономите тъкмо забелязаха огромно количество от едно от тези вещества (въглероден моноксид) около близката звезда бета Живописец. Въглеродният моноскид е познат на Земята. Това е газ, който се отделя при горенето, например при горски пожари или изригването на вулкани.

Бета Живописец е обвита от диск от космически газ и прах, в който има и открита планета. Тя се е формирала именно от този диск.

Новите наблюдения показват, че този диск съдържа огромни количества въглероден моноксид. Но защо това е интересно? Защото този газ се разрушава много лесно от звездната радиация и за сега остава загадка откъде идва и защо не се е разрушил.

Астрономите предполагат, че този газ непрекъснато се доставя от по-далечни комети, астероиди и малки планети. Те би трявало да съдържат големи количества замръзнал въглероден моноскид, който се изпарява при приближаването им към звездния диск.

Точно както водата, въглеродният моноксид може да съществува под различни форми. Във вътрешността на кометите и астероидите той е замръзнал, както водата замръзва, когато навън е много студено. В близост до звездата, той е в газообразно състояние, подобно на парата, която излиза от горещи напитки.
За да получим наблюдаваното количество въглероден моноскид около бета Живописец, астрономите изчисляват, че една гигантска комета трябва напълно да се разрушава на всеки 5 минути.

Cool Fact

Всщност е истински късмет, че този огромен облак от въглероден моноскид е открит толкова далеч от Земята, тъй като големи количества от това вещество са отровни за хората и животните.

Share:

More news
12 October 2020
1 October 2020
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020

Images

Health Warning for a Nearby Star
Health Warning for a Nearby Star

Printer-friendly

PDF File
946.1 KB