Naše sluneční soustava právě hostí návštěvníka z velké dálky.
Kometa 2I/Borisov nepochází z naší sluneční soustavy. A my vlastně ani nevíme odkud přiletěla! Tato kometa je teprve druhým objektem, který vědci pozorovali a který k nám doputoval z jiné planetární soustavy jinde v naší Galaxii.
Komety jsou vyrobeny z kamení, prachu a ledu, takže se jim někdy říká „špinavé sněhové koule“. Pokud se dostanou příliš blízko Slunce, tak se led díky vyšší teplotě začne odpařovat. To vytváří ten fantastický „ohon“, který můžeme u některých komet během jejich pohybu po obloze pozorovat.
Snímek komety výše byl pořízen z Hubbleova kosmického dalekohledu dne 12. října 2019.
Kometa cestuje směrem ke Slunci a v prosinci se k naší hvězdě dostane vůbec nejblíž. Příští rok zase odletí pryč z naší soustavy a kdo ví, možná někdy ve vzdálené budoucnosti vstoupí do úplně jiného planetárního systému.
Kometa v současné době uhání rychlostí 150.000 kilometrů za hodinu, a je tak téměř 500krát rychlejší než závodní formule.
„Cool“ zajímavost
Na noční obloze lze pouhým okem pozorovat v průměru pouze jednu kometu ročně. Pokud jste měli velké štěstí, sami jste se o tom už přesvědčili a fotografie nahoře vám bude velmi povědomá.
Share: