Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Primer zamenjane identitete
28 March 2013

Kaj vidite, ko pogledate to sliko?

Če ste odgovorili 'galaksijo' ali še bolje 'spiralno galaksijo', ste imeli prav! Toda ali lahko verjamete, da so to galaksijo ne enkrat, ampak kar dvakrat napačno prepoznali profesionalni astronomi? Ko jo je Pierre Méchain davnega leta 1780 prvi opazoval, je mislil, da gre za meglico (žareč oblak plina in prahu). Nekaj let kasneje jo je Charles Messier imel za 'zvezdno kopico', kar je skupina nekaj tisočev ali milijonov zvezd, ki jih drži skupaj gravitacija (in vsebuje veliko manj zvezd, kot jih je v kaki galaksiji). Nič hudega, Charles, zmotil si se le za nekaj 100 milijard zvezd!

A preden prestrogo ocenimo Pierra in Charlesa, se spomnimo, da so bili teleskopi v 18. stoletju še precej nova iznajdba. Če bi primerjali kakovost zgodnjih teleskopov z Vesoljskim teleskopom Hubble, bi bilo kot če bi primerjali avto-igračko s Ferrarijem. Ali lahko verjamete, da smo šele pred manj kot 100 leti izvedeli, da so v vesolju poleg naše še druge galaksije ? Dandanes pa vemo, da vesolje vsebuje na stotine milijard zvezd polnih galaksij.

Galaksije so raznovrstnih oblik, velikosti in vrst. Na tej sliki ni samo spiralna galaksija, ampak tudi najbližji primerek 'Seyfertove galaksije'. To je izjemno energična vrsta galaksij, ki je polna vročega, žarečega plina in iz svojega temnega središča bruha velikanske količine močnega sevanja. 

Cool dejstvo

Na enem samem posnetku majčkenega dela nočnega neba je Hubble fotografiral tisoče galaksij! Posnetek lahko vidite tukaj. Ob njem spoznate, kako gigantsko je vesolje, kajne?

Andreja Gomboc, FMF UL

Share:

More news
12 October 2020
1 October 2020
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020

Images

Messier 77
Messier 77

Printer-friendly

PDF File
1.0 MB