Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Kamień rzucony w Kosmos
9 February 2012

Po uformowaniu się Układu Słonecznego pozostało w nim wiele niewykorzystanych do budowy planet i Słońca elementów. Resztki, które pozostały nazywamy asteroidami lub kometami.

Asteroidy, zwane też planetoidami,  są bryłami skalnymi i większość z nich znajduje się w regionie zwanym Pasem Planetoid, który leży pomiędzy Marsem i Jowiszem. Z kolei komety są bryłami lodu, skał i pyłu, dlatego też czasami nazywane są "brudnymi śnieżkami". Większość komet znajduje się w zewnętrznych rejonach Układu Słonecznego, daleko poza orbitami Urana i dawnej planety – Plutona, w rejonie zwanym Obłokiem Oorta.

Jednak nie wszystkie planetoidy i komety są grzeczne i pozostają w tych rejonach, gdzie powinny się znajdować. Zdarza się, że komety przybywają do wewnętrznych obszarów Układu Słonecznego, kiedy są stosunkowo niedaleko Ziemi dają się nam nawet zaobserwować, gdyż ciepło Słońca powoduje, że część lodu paruje i tworzy wspaniały "warkocz", który spektakularnie rozpościera się na nocnym niebie.

Planetoidy natomiast czasami całkiem blisko zbliżają się do Ziemi. Małe asteroidy, które weszły w ziemską atmosferę nazywane są meteorytami. Podczas podróży przez atmosferę palą się, jawiąc się nam jako spadające gwiazdy. Astronomowie twierdzą, że takie spalanie może się przytrafić także asteroidom, które znalazły się w centrum naszej Galaktyki - Drogi Mlecznej.

W centrach większości galaktyk znajduje sie obiekt zwany super masywną czarną dziurą. Wszystko co znajdzie się zbyt blisko niej jest przez nią wciągane z tak dużą siłą, że nie ma szans ucieczki - nawet światło!

Super masywna czarna dziura w naszej Galaktyce nosi nazwę Sagittarius A*. Przez kilka lat astronomowie obserwowali dochodzące z tego rejonu tajemnicze rozbłyski promieniowania X (rentgenowskiego).  Obecnie uważają, że owe błyski są spowodowane przez asteroidy pożerane przez Sagittarius A*, podobnie jak smugi światła, które widzimy na nocnym niebie, gdy meteoryty (zwane też spadającymi gwiazdami) ulegają spaleniu.

Ciekawostka

Komety i planetoidy powinny uważać nie tylko na super masywne czarne dziury. Raz na trzy dni kometa ulega zniszczeniu wpadając w gorącą atmosferę Słońca!

Share:

More news
12 October 2020
1 October 2020
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020

Images

Throwing Rocks in Space
Throwing Rocks in Space

Printer-friendly

PDF File
999.6 KB