Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Je Země jedinečná?
11 September 2019

V rámci úžasného objevu byla v atmosféře vzdálené planety s názvem K2-18b detekována vodní pára.

Protože je to planeta mimo naši sluneční soustavu, říkáme jí exoplaneta.

Vědci z vysoké školy University College London využili pozorovacího času Hubblova vesmírného dalekohledu k nahlédnutí do atmosféry této exoplanety a objevili v ní nejen vodní páru, ale i vodík a helium.

Jedná se o pozoruhodné zjištění, protože jde o docela běžné prvky, které máme i u nás na Zemi. Co je ale důležitější, hledání kapalné vody pomáhá astronomům odpovědět na otázku, zda je voda ve vesmíru běžná nebo ne. Jinými slovy, je Země jedinečná?

Kapalná voda se na K2-18b vyskytovat může, protože planeta obíhá kolem své hvězdy v takové vzdálenosti, která její existenci umožňuje. Pokud by byla planeta příliš blízko ke hvězdě, voda by se takříkajíc vyvařila pryč. A kdyby byla planeta naopak moc daleko, tak by všechna voda zmrzla v pevnou látku.

I když tato planeta má ve své atmosféře vodu, není K2-18b pravděpodobně tím místem, kde byste chtěli žít. Je mnohem těžší, má jinou atmosféru a obíhá kolem červeného trpaslíka. Ačkoliv byste to možná neřekli, červené hvězdy jsou mnohem chladnější než modré. Červené hvězdy jsou vlastně ty vůbec nejchladnější! Tito nejmenší červení trpaslíci jsou navíc zdaleka nejběžnějším typem hvězd v naší Galaxii. Je pravděpodobné, že exoplaneta K2-18b je vystavena daleko škodlivějšímu záření než například Země a proto je také mnohem nebezpečnějším místem.

„Cool“ zajímavost

Exoplaneta K2-18b je osmkrát hmotnější než Země! Proto takové exoplanety nazýváme jako „super-Země“.

VoSk

Share:

More news
12 October 2020
1 October 2020
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020

Images

Exoplanet K2-18b
Exoplanet K2-18b

Printer-friendly

PDF File
975.9 KB