Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Asteroit Günü: Gökten Düşen Kayalara Dikkat Edin!

30 Haz 2017

30 June 2017, Luebeck

30 Haziran 1908'de, Rusya'nın uzak bir bölgesindeki sabah gökyüzünde bir ateş topu görüldü. Saniyeler sonra hemen hemen Tokyo büyüklüğünde bir orman alanını yok etmek için yeterli enerjiyle sahip olan bir patlama yaklaşık 80 milyon ağaçı yerle bir etti 

Dünya titredi, pencereler çöktü ve insanlar 60 kilometre uzaklıktaki bir kasabada patlama sıcaklığını hissettiler.

Şans eseri, bu felâketin meydana geldiği bölge uzaktı ve hiç kimse burada yaşamıyordu, bu yüzden hiç bir insana zarar gelmedi.

Bu olay 'Tunguska olayı' olarak biliniyor. Olayın sebebi bir mavi balinanın uzunluğunun en az iki katına sahip olan bir asteroitin, Dünya yüzeyinin yaklaşık 10 kilometre yüksekliğinde patlamasından kaynaklandığı düşünülüyor.

109 yıl önce olduğunda, insanlık böyle olayları öngöremiyordu, ancak çağımızda, asteroitleri bulmak ve izlemek için birçok misyona sahibiz.

Her yıl 30 Haziran'da - Tunguska olayının yıldönümü - dünyanın dört bir yanındaki insanlar Uluslararası Asteroit Günü'nü kutluyorlar. Gelecekte asteroit etkisinin riskini insanlara haber vermek için ayrılmış bir gün ve bu kozmik tehdidi nasıl en aza indirebileceğimizi tartışmak için bir fırsat.

Katılın!

Katılmak istiyorsanız veya sadece asteroitler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, asteroidday.org/event-guide/ adresinde dünyanın her yerinde barındırılan „Asteroid Day“ etkinliklerinin bir listesini veya faaliyetlerimizden birini deneyebilirsiniz.

Ya da asteroitler için ava katılabilir ve Ajan NEO ve Asteroid Tracker ile Güneş Sistemi'nden geçtikleri yolu tespit edilmesine yardımcı olabilirsiniz.


İlginç Gerçek

Dünya'ya daha önceden Tunguska olayına neden olan asteroitten daha büyük asteroitler çarpmıştı. 66 milyon yıl önce, Chicxulub asteroidi dinozorların çoğunu yok etti.

Share:

Images

Chelyabinsk Asteroid
Chelyabinsk Asteroid

Printer-friendly

PDF File
1.0 MB