Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Sonda Cassini se loučí
20 January 2017

Tento týden dvě obrovské rádiové parabolické antény na opačných koncích Země (v Austrálii a v Jižní Americe) naslouchají šepotu přicházejícímu od planety Saturn.

Každá z parabol má velikost většího domu, což jim umožňuje pracovat jako super-citlivá čidla přijímající slaboučké rádiové signály. Antény byly vyzvány k tomu, aby pomohly přijmout poslední zprávy z kosmické sondy Cassini.

Cassini se na svou výpravnou cestu k Saturnu vydala v roce 1997. Od té doby velmi tvrdě pracovala, aby se její mise stala jednou z nejúspěšnějších vesmírných misí vůbec.

Sonda objevila několik nových měsíců planety Saturn, odhalila stáří jejích čarokrásných prstenců, vypustila přistávací modul na její největší měsíc Titan, a mnoho dalšího.

Nyní, po téměř 20 letech, je sonda v závěrečné fázi své mise. A to až do chvíle, kdy jí definitivně dojde palivo. Až k tomu v září tohoto roku dojde, bude Cassini navedena přímo na planetu, kde shoří jako meteor.

Do té doby proletí zprávy od sondy na Zem celých 1.600 milionů kilometrů, přitom minou oběžné dráhy Jupiteru a Marsu.

Než první signály zaslané sondou Cassini počátkem letošního roku dorazí na Zemi, projdou přímo skrz ledové prstence planety Saturn. Po cestě tak nashromáždí informace o jejich složení a tvaru. Později v tomto roce se pak signály posílané na Zemi budou odrážet přímo od planety jako ozvěna.

Takové signály ponesou data o Saturnově atmosféře a prstencích a přiblíží nás k pochopení zajímavé minulosti této planety.

„Cool“ zajímavost

Po dlouhou dobu jsme vůbec netušili, zda byly Saturnovi prstence vytvořeny během zrodu naší sluneční soustavy nebo v období života dinosaurů na Zemi, kdy byl jeden z tehdejších ledových měsíců roztrhán gravitací planety. Cassini potvrdila, že prstence jsou velmi, opravdu velmi staré. Zformovaly se před 4,5 miliardami let spolu se samotným Sluncem a ostatními planetami.

VoSk

Share:

More news
12 October 2020
1 October 2020
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020

Images

Saturn's Moons: Titan and Epimetheus
Saturn's Moons: Titan and Epimetheus

Printer-friendly

PDF File
941.5 KB