Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Največji dojenček v naši galaksiji
10 July 2013

Z običajnim teleskopom za 'vidno svetlobo' vidimo samo majhen del vseh stvari, ki obstajajo v vesolju. Da dobimo pravo sliko vsega kar vesolje ponuja, moramo pogledati vse različne vrste svetlobe, ki prihajajo z neba. Radijska, rentgenska in infrardeča svetloba so primeri drugih vrst svetlobe. So podobne kot običajna svetloba, le da jih naše oči ne morejo videti: za nas so nevidne. Tako je tudi z zvokom: ljudje ne moremo slišati zvoka, ki ima previsoko ali prenizko frekvenco (Ali ste vedeli, da psi lahko slišijo zvok, ki je za naša ušesa previsok, da bi ga lahko zaznala?)

Brez teleskopov, ki zbirajo te eksotične vrste svetlobe, ne bi videli mnogih teles, ki plujejo tam zunaj. Rdeč oblak na tej sliki, na primer, je bil za nas neviden, dokler ni nanj naletel infrardeči teleskop in ga razkril: dramatično območje napolnjeno s trakovi plina in prahu. Po tem odkritju so se astronomi odločili pogledati v ta gost oblak še globje s pomočjo teleskopa ALMA, ki zbira radijske valove. Takrat še niso vedeli, da bodo odkrili mamutsko zvezdo, ki raste v notranjosti te prašne maternice!

V ‘maternici’ ali sesedajočem oblaku je več kot 500-krat več snovi kot je je v Soncu in je največji oblak te vrste, kar so jih kdaj videli v naši galaksiji! Zvezda-zarodek, ki raste v njem, lačno požira njegovo snov. Pričakujejo, da se bo iz oblaka rodila zelo svetla zvezda, ko bo imela do 100-krat višjo maso kot naše Sonce! Le ena na 10.000 zvezd v naši galaksiji doseže tako velikost! 

 

Cool dejstvo

Zvezda z največjo maso, kar so jo kdaj odkrili, se imenuje ‘R136a1’. Ta orjaška pošast je kolosalnih 265-krat masivnejša od našega Sonca in skoraj 10 milijonkrat svetlejša! Če bi jo postavili v središče našega osončja bi s svojo svetlobo tako močno zasenčila Sonce kot Sonce zasenči Luno!

Andreja Gomboc, FMF UL

Share:

More news
12 October 2020
1 October 2020
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020

Images

The Biggest Baby in our Galaxy
The Biggest Baby in our Galaxy

Printer-friendly

PDF File
979.9 KB