Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Uzay Olimpiyatları
28 June 2012

Uzayda herşey hareket halindedir. Aslında tüm yaşamları boyuncasürekli uzayda hareket eden yıldızlar uzun maratoncular gibidir. Bununlabirlikte, gökbilimciler son zamanlarda (burada gösterildiği gibi) süratkoşusunda daha iyi olabbir yıldıza rastladılar.

Yıldızın hızını bulabilmek için gökbilimcilerin yarışa başladığından bu yana ne kadar yol aldığını ve bunun ne kadar sürdüğünü bulmaları gerekiyordu. Gökbilimciler yıldızın yarışına burada gösterilen pembe gaz ve toz bulutunun merkezinden başladığını düşünüyorlar. Çünkü bu özel yıldız kendi etrafında dönen özel bir tür, bunlara atarcalar (pulsar) diyoruz. Ve bu atarca gaz ve toz bulutunu oluşturan patlama sırasında dışarıya atıldı.

Tahminlere göre, atarca saatte 9 ila 11 milyon km gibi inanılmaz bir hızla ilerliyor. Buna göre bu şimdiye dek bilinen en hızlı ilerleyen atarca oluyor. Fakat yarışta başka bir rakip daha var, daha önce başka bir atarcanın da saattle 5 ila 10 milyon km hızla ilerlediği tespit edilmişti. 

Gökbilimciler için durum biraz zor çünkü bu iki yıldızdan hangisinin daha hızlı olduğunu görebilecekleri bir 'Uzay Olimpiyatı' yarışması düzenlemek imkansız. Bunun yerine bunu zor yoldan yaparak, daha duarlı sonuçları elde etmeleri gerekiyor.

 

İlginç Gerçek

Eğer atarca saatte 11 milyon km hızla ilerliyorsa, Dünya'nın ekvatoru boyunca bir turunu 13 saniyede tamamlayabilir!

Share:

Images

Is this the fastest pulsar?
Is this the fastest pulsar?

Printer-friendly

PDF File
1.0 MB