Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Uluslararası A-Takımı
23 May 2012

Dünyanın her yerinde çalışan gökbilimciler bulunmaktadır. Bazıları gökbilim gözlemevlerinde iken, bazıları ise üniversiteler ve araştırma merkezlerinde çalışmaktadır.

Bu görüntüde Hollanda'da bulunan LOFAR adlı yeni bir gözlemevi gösteriliyor. Radyo dalgalarını kullanarak Evrende daha önce keşfedilmeyen şeyleri araştırmak için kullanılıyor. Dünya genelinde yüzlerce gökbilimci araştırmaları için LOFAR'ı kullanıyor.

Gökbilimciler birbirleriyle uzaktan çalıştıklarında, bazı çevrimiçi araçlar kullanırlar, e-posta, video konferans gibi. Ayrıca birbirlerinin çalışma ortamlarını ziyaret etmek ve uluslararası gökbilim toplantılarında buluşmak gibi planlar yaparlar. Bir keşif yaptıklarında, buluşlarını bir takım çalışması olarak yayınlarlar.

Örneğin, LOFAR'dan yayınlanan en son araştırmada 9 ülkedeki 26 farklı üniversite ve araştırma enstitüsünden 84 gkbilimci birlikte çalışıyordu. Gökada kümesi denilen bir gökadalar grubunu araştırmak için LOFAR'ı kullandılar. Araştırma ekibi gökadadan gelen radyo sinyallerinin beklenenden fazla olduğunu buldu. Bunun nedeninin küçük başka bir kümeyle olan bir çarpışma olduğunu düşünüyorlar!

Şimdi, ekip bulgularını dünya genelindeki diğer gökbilimcilerle paylaşıyor. Çünkü gökbilimciler bir arada çalışarak bilgilerini uluslararası toplantılarda paylaşmaktadır, bu nedenle insanlar sık sık 'astronomi camiası'ndan söz ederler. Bu sanki bir yerlerde bir köy olduğu, ve tüm dünya gökbilimcilerinin burada yaşamasına benziyor!

İlginç Gerçek

Gökbilimciler LOFAR'ın uzak Evrende sonuç olarak 100,000,000'dan fazla nesne keşfedeceğini düşünüyorlar!

More information

 Uzay Gazetesi'nin bu sayısı ASTRON basın bülteni kaynak alınarak hazırlanmıştır.

Share:

Images

Low Frequency Array (LOFAR) Telescopes Core in the Netherlands
Low Frequency Array (LOFAR) Telescopes Core in the Netherlands

Printer-friendly

PDF File
1.1 MB