Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Ay'ın Renkli Kenarı
7 October 2011

Eğer Ay'ın resmini yapacak olsaydınız, büyük ihtimalle kullanacağınız renkler beyaz ve gri olacaktı. Ancak Ay'ın tam olarak benzerini çizmek istiyorsanız, boya paletinizde daha dazla renge ihtiyacınız olacak, kırmızı, mavi ve kahverengi gibi!

Gözlerimiz Ay'ın yüzeyindeki bu sönük renkleri göremez, fakat gökbilimcilerin bunları kaydetmek için bazı akıllı teknikleri var. Şimdi Ay'ın yörüngesinde, tüm yüzeyini görüntüleyen Ay Yörünge Kaşifi adlı bir uzay aracı bulunuyor. Bu renkli görüntülerden birisi yukarıda gösteriliyor.

Farklı renkler Ay'ın farklı bölgelerindeki kimyasallar hakkında bilgi veriyor, ki bu da gelecekteki keşifler için önemli. Astronotlar Ay'a gideceği zaman, bu görüntüler bilim insanlarının en ilginç deneyin nerede yapılacağına karar vermelerini sağlayacak. Yüzeyin kimyasını bilmek gelecekte Ay'a kurulacak üsler için önemli. Orada yaşayabilmek ve çalışabilmek için, astronotlar oksijen gibi Ay taşlarında bulunan doğal kaynakları kullanmak zorunda.

Raslantı eseri yarın akşam Uluslararası Ay Gözlemi Gecesi, dünya genelindeki insanla Dünya'nın yoldaşı hakkında etkinlikler düzenleyecek. Bu geceyi kutlamak için, sizlerden yukarıdaki fotoğraftan da ilham alarak, Ay'ın resmini yapmanızı istiyoruz, resimlerini info@unawe.org adresine yollarsanız, bizler de bunları Facebook sayfamızda yayınlayabiliriz (www.facebook.com/unawe)
 
Ay'ın renkli görüntüleri Fransa'da yapılan ve dünya genelinde 1,400 gökbilimcinin gezegenler hakkındaki araştırmalarını birbirleriyle paylaştığı bir gökbilim toplantısında duyuruldu. Diğer haberler için sayfanın altındaki bağlantıya bakabilirsiniz.

Görüntü: NASA/GSFC/Arizona Üniversitesi

İlginç Gerçek

Garip ama doğru: Ay kendi etrafında döner, ama Dünya'dan hep aynı yüzü görünür! Bunun sebebi Ay'ın kendi etrafında dönme süresinin Dünya'nın etrafındaki dolanma süresine eşit olmasıdır.

More information

 

Uzay Gazetesi'nin bu sayısında kaynak olarak Europlanet basın bülteni kullanılmıştır.

Share:

Images

colourful moon
colourful moon

Printer-friendly

PDF File
1.0 MB