Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Burnumuzun Dibindeki Bir Karadelik Çifti
31 August 2011

Dünya'nın atmosferinin X-ışınları gibi zararlı ışınların yere ulaşmasını engellemesi harika birşey - yoksa yaşayamazdık! Ancak gökbilimciler yıldızlar ve gökadalar gibi Evrendeki nesneler hakkında kullanışlı bilgiler veren bu radyasyon üzerinde çalışmak isterler. Peki ne yapıyorlar?

Basitçe uzaya teleskop gönderiyorlar - Dünya'nın koruyucu atmosfer kalkanının ötesine. Bu teleskoplardan birinin adı Chandra X-ışın Gözlenevi, Evren boyunca hareket eden X-ışın radyasyonunu tespit etmek için tasarlandı. Teleskopla elde edilen görüntüler, yerdeki gökbilimcilere yukarıda gösterildiği gibi şahane görüntüler oluşturmaları için gönderiliyor.

Chandra X-ışın Gözlemevi'ni kullanan gökbilimciler son günlerde inanılmaz bir keşif yaptılar: çok miktarda maddenin küçük bir bölgeye sıkıştığı, yakın bir gökadanın merkezindeki, kütçekimlerinden ışığın bile kaçamadığı sadece bir tane değil iki güçlü nesne! Bunlara süper-kütleli karadelikler deniyor. (Süper kütlelei karadelikler hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın).

Keşfi yapan gökbilimciler bu gökadaların, Samanyolu'na çok yakın olmasına şaşırdılar. "Bu gökada tam da burnumuzun dibinde" diyor gökbilimci Pepi Fabbiano. "Bu kaç tane karadelik çiftini gözümüzden kaçırmış olabileceğimizi merak etmemize neden oldu."

İlginç Gerçek

14 metrelik uzunluğuyla NASA'nın Chandra X-ışın Gözlemevi uzaya gönderilen en büyük teleskoptur!

More information

 Uzay Gazetesi'nin bu sayısı NASA Chandra X-ışın Gözlemevi basın bülteni kaynak alınarak hazırlanmıştır.

Share:

Images

A Pair of Black Holes Hiding Right Under our Noses!
A Pair of Black Holes Hiding Right Under our Noses!

Printer-friendly

PDF File
922.7 KB