Find Us Online At
iBookstore
Android app on Google Play
Like Us
A programme by
Süperyıldızlar
25 May 2011

Gökbilimciler şaşırtıcı bir yıldız buldular: bulunan yıldız bir süper yıldız, çünkü güneşimizden 150 kat daha ağır ve 3 milyon kez daha parlak! Yıldız yukarıdaki hayret verici resimde gösterilen Tarantula Bulutsusu’ndaki dev bir gaz ve toz bulutu içerisinde bulundu.

Gökbilimciler bu yıldızı ilk kez bulduklarında, yıldızdan yeryüzüne gelen ışık, aradaki gaz ve toz tarafından çok miktarda engellendiği için ne kadar özel bir yıldız olduğunun farkında değillerdi. “Süperyıldız” kimliği gizli kalmış oluyordu.

Bununla birlikte, gökbilimciler yıldız hakkında daha çok bilgi sahibi olmak için Çok Büyük Teleskop (Very Large Telescope) adlı yeryüzündeki en güçlü teleskopu kullandılar. Ve yıldızın Evren’deki en parlak yıldızlardan biri olduğunu keşfettiler.

Daha önce gözlenen bazı süperyıldızlar, yıldız kümeleri denilen kalabalık yıldız grupları içinde yer alıyordu. Fakat bu yeni süperyıldızın yakınlarında başka bir yıldız yok, uzayda yalnız başına yaşıyor yani herhangi bir kümeye ait değil.

Bir ihtimale göre bu yıldız da, daha önce bir kümede yer alıyordu ve sonradan dışarıya atıldı. Şu anda yalnız da olsa, ya da bir zamanlar bir yıldız kümesinin parçası da olmuş olsa, bu tür bir süperyıldız “gerçekten etkileyici bir nesne” diyor bu yeni keşfi gerçekleştiren Jorick Vink. Kendisi İngiltere’deki Armagh Gözlemevi’nde çalışıyor.

More information

 Uzay Gazetesi'nin bu sayısı ESO Basın Bülteni kaynak alınarak hazırlanmıştır.

Share:

More news
12 October 2020
1 October 2020
16 September 2020
14 September 2020
10 September 2020

Images

Superstar goes Solo
Superstar goes Solo

Printer-friendly

PDF File
957.6 KB